
Fjellturer på Gausta
Gausta-området er kjent for sin fantastiske og storslagne natur. Det skiftende landskapet Gaustatoppen og Vestfjorddalen (Rjukan) gjør seg perfekt for dagsturer og enklere turer, med eller uten guide.
Områdets mest kjente fjell er uten tvil Gaustatoppen, men området byr også på mange andre mindre kjente turstier. Her lister vi opp de beste toppene og turstiene i området. God tur!
Toppturer til Gaustatoppen- 1883 moh
.jpg)
Den enkleste og mest populære turen opp til Gaustatoppen starter ved parkeringsplassen på Stavsro, og går opp langs sørsiden. Dette er en enkel topptur som passer for alle aldersgrupper. Turen er ca 4 kilometer lang, og tar omtrent 2 timer en vei, avhengig av hvor mange pauser dere tar.

Fra Svineroi, ved Gaustabanens bunnstasjon, kan du gå Langefonn-stien opp til toppen. Dette er en kortere, men noe brattere sti enn om du går fra Stavsro.

Start ved Selstali Seter i vest og gå sørover gjennom Gausdalen, før du svinger av østover oppover fjellet og kommer inn på stien langs sørsiden av toppen. (Gausdalen, vest for Gaustatoppen, er et naturreservat og en flott opplevelse i seg selv!) Toppturen fra Selstali er middels krevende og passer deg som har gått toppturer før.
Toppturer på Gausta

Skipsfjell er fjellet som ligger midt på Gausta og har en av de beste utsiktsplassene i området. Fra toppen på 1088 meter over havet får du storslagen utsikt over hela Gausta-området, inklusive Gaustatoppen, Kvitåvatn og Rjukan. Å gå opp hit og/eller gå rundt fjellet kan gjøres på en time eller to og passer alle aldre.

Ørnenipa er et populært fjell i Vatnedalen i nordøstre delene av Gausta. Toppen ligger på 1315 meter over havet og det er en fin tursti opp til toppen. Her er det vakker utsikt mot Gaustatoppen og resten av Gausta-området. Å gå turstien fra Vatnedalen opp til toppen tar ca 4 timer tur/retur.

Denne middels vanskelige turen til Toreskyrkja starter ved Heddersvatn i nærheten av Stavsro. Turen er rundt 7,2 km lang og tar omtrent 2-3 timer tur-retur.

Denne utfordrende turen tar deg fra Vatnedalen til Toreskyrkja på 1371 meter over havet. Vel oppe kan du nyte storslått utsikt mot Gaustatoppen, Tuddal og fjellene i sørlige Telemark.
Fotturer i nærheten av Gausta

En familievennlig tur på 3.4 km som gir utsikt over Tinnsjøen og Gaustatoppen med mulighet til grilling.

Ta Krossobanen opp til Solstien og nyt utsikten over Hardangervidda og Gaustatoppen. En familievennlig og lett tur på 4.3 km rundt.